Betonový plot si nechte postavit na klíč


Vlastníte rekreační nemovitost a rozhodli jste se, že necháte kolem parcely na některých místech vystavět betonový plot? Tam, kde chcete zajistit soukromí a zabránit pohledům zvenčí na váš pozemek, anebo byste rádi zakryli některé nezajímavé a škaredé prostory, například kůlny, dřevníky a kompost, se plot z betonových desek perfektně hodí. Je velmi tenký, takže nezabere mnoho místa, co se týče stavebního půdorysu, a zároveň jej můžete kombinovat s dřevem nebo stavět v některém z barevných odstínů a ozdobným povrchem.

Nejjednodušší na výstavbě betonového plotu je výběr – volba typu desek a sloupků a jejich vyměření a propočet množství stavebního materiálu. To většinou zvládnete sami i bez cizí pomoci. Pak ovšem nastává ona situace, kdy je třeba vzít do rukou nářadí a začít se samotnou výstavbou, a tehdy přichází, jak se říká, hodina pravdy.

cihlová zídka

Stavebnice pro dospělé, ale ne pro každého

O betonových plotech se traduje, že se jedná pouze o montované díly bez použití lepidel a malty. To je samozřejmě pravda, ovšem není to papírová skládačka, kterou si sestavují děti na svém psacím stole. Zde přicházíte do přímého kontaktu se stavebním materiálem o vysoké hmotnosti, a to je právě ten problém. Neobejdete se tu bez mechanizačních pomocníků, například bez jeřábu a bez kladkostroje.

kamenná zeď

Profesionálové staví ploty na zakázky s touto technikou a bez ní by to byla neskutečná a nebezpečná dřina. Každá z desek váží zhruba sedmdesát kilo a musíte je zvedat do výšky mnohdy nad dva metry, abyste je následně zasunuli do drážek, a to není jen tak. Kdo se pak rozhodne stavět oplocení svépomocí, bude nucen někde shánět jeřáb i s obsluhou, a to samozřejmě nebude zadarmo. Zároveň bude zapotřebí pomocí nakladače složit materiál dovezený nákladním vozem a také bude nutné provést výkopové práce pro zabetonování sloupků. Proto se většinou vyplatí svěřit práci profesionálům a nechat vystavět plot na klíč.