Stavíme na zahradě verandu s terasou

Vlastníte rekreační pozemek nebo rodinný dům, kde schází venkovní terasa, ačkoli poskytuje místo před vstupem do domu báječný výhled do krajiny? Takovéto prostředí přímo vzbuzuje touhu tu posedět s šálkem čaje či kávy a vychutnat si pohled kolem sebe podobně, jako když jsme právě vystoupali sto padesát schodů na kamennou rozhlednu.

ruční výkopové práce

Vybudovat venkovní terasu, zčásti krytou verandou či pergolou, s možností využití zahradního nábytku není zas tak složitý projekt, jak se zdá. V zásadě vystačíte s pevnými základy, na jejichž betonové desce vztyčíte dřevěné vzpěry, anebo část desky vyzdíte pórobetonovými tvárnicemi a doplníte je dřevěnými obklady. Zastřešení terasy může být jen lehké, v podobě kanadského šindelu nebo polypropylenových desek, anebo nemusí být vůbec žádné, v případě pergoly, kde stříšku může tvořit pouze pnoucí rostlina mezi vodorovnými latěmi.

Co však bude nutné a bez čeho se neobejdete, jsou výkopové práce v Praze. Ty musí připravit podloží pro odlévání základové desky, a musí mít patřičné rozměry, aby statika stavby odpovídala vypracovanému projektu a nedošlo k jejímu sesuvu či zřícení.

krumpáč v trávě

Výkopové práce můžete samozřejmě provést na vlastní pěst, ale toto raději zvažte s vědomím, že se jedná o nejnamáhavější fázi stavby. Jakmile totiž máte desku hotovou, samotná pokládka jednotlivých tvárnic nebo dřevěných trámků je spíše hra podobní dětské stavebnici. Jestliže pověříte výkopovými pracemi profesionály, odpadnou vám starosti s hloubením jámy v problematickém terénu, s případnými nestabilními podložími, kdy je nutné stavět pažení, anebo kde narazíte na balvany, skálu a stavební navážku.

Výkopové práce je možné provádět strojně a v případě potřeby i ručně – to obvykle tam, kde je špatně přístupný terén, málo prostoru pro stavební stroje, anebo jde o hloubení jámy v prostorách s možným nebezpečím odhalení elektrických kabelů v zemi, plynových potrubí a dalších částí inženýrských sítí.