Populace stárne, nové děti se nerodí – ale co důchody?


Náš důchodový systém není nastavený zrovna šťastně. To víme asi všichni. Co je hlavním problémem rozdělování našich důchodů? Kromě špatného důchodového nastavení je problémem i to, že náš důchodový systém je v podstatě nastavený tak, že pracující lidé platí důchody těch, kteří mají již odpracované potřebné roky a tím pádem si užívají zaslouženého důchodu. Dříve to možná fungovalo, ale v dnešní době to má jeden velký háček. A to je měna demografické křivky. Naše populace totiž stárne ale nové děti se nerodí v takovém počtu, jako dříve. To, že porodnost klesá více a více, víme všichni.

miminko

Není to sice tak dramatické, jak často popisují média, ovšem skutečnost, že došlo za poslední roky k poklesu porodnosti je jasné. Proč tomu tak je? Důvodů může být hned několik. Jeden z nich je celková neútěšná situace. Proběhla covidová pandemie, nyní svět zmítají války a naše ekonomická situace se nevyvíjí nejlépe. Mnoho rodičů se tedy rozhodlo, že do takového místa nechtějí přivést děti. A někteří se dobrovolně rozhodli, že nechtějí být nikdy rodiči a vzhledem k tomu, že dnešní společnost už je mnohem tolerantnější k takovým rozhodnutím než v dřívějším dobám, rozhoduje se tak stále více rodičů.

senioři

Což je svým způsobem dobře. Nikdo by neměl být nucen být rodičem, pokud se na to necítí. A navíc, naše populace stárne více a více. Díky pokroku vědy a medicíny se lidé dožívají vyššího věku. Tím pádem přibývá důchodců, ale ubývá lidí, kteří by vydělávají na jejich důchody. Politici už několikrát veřejně prohlásili, že by lidé měli mít více dětí. Ale přivést děti do současné situace? Do současné ekonomiky? Díky inflaci, která u nás probíhá, mnoho lidí ani zkrátka na to, aby měli děti, nemá peníze. To je smutnou pravdou. Více o tématu se dočtete v článku Sex se rovná důchod https://www.fahd.cz/sex-rovna-se-duchod/.