Najděte si snazší cestu.


Když v dnešním jednadvacátém století uslyšíme pojem bytové družstvo Brno, máme pocit něčeho historického, zapomenutého, něčeho, co k nám ani zdaleka nepatří. Přitom tomu ale tak není a nemůže být. Bytové družstvo je řídící sdružení, které má na starosti chod věcí v domě, který je tvořen více byty patřícími různým majitelům nebo nájemníkům. Jak jinak by mohl být tento společný prostor řízen a organizován, když ne zvolenými zástupci z řad obyvatelů? Jedná se o jejich společný prostor, o nějž je potřeba se starat, opravovat, řešit problémy, revitalizovat a mnohé další. Když v jednom domě společně bydlí více rodin a všechna velká rozhodnutí musí vzájemně diskutovat a schvalovat, je zaděláno často na problém.

Pracujte jako tým.

Existuje celá spousta knih a filmů o této tematice. Jsme pouze lidé, proto se dá předpokládat, že se nejsme schopni dohodnout na všem. S naší českou hádavou povahou se ale může stát, že z malého problémku, mušky, se stane velbloud. Přitom bytové družstvo vzniká právě proto, aby řešilo společné problémy a hledalo kompromisy. Oproti společenství vlastníků může bytové družstvo dělat i rozhodnutí ze své podstaty právnická – podepisovat dokumenty, zastupovat obyvatele atd. Konkrétní informace o vzniku, chodu, přijetí a vyloučení z bytového družstva můžete dohledat na stránkách společnosti Home partner, která sídlí v Brně, má tradici již od roku 2004, je flexibilní, spolehlivá a vyřídí komplexně celý proces.

Nechejte pracovat firmu.

Jestliže si chcete zjednodušit práci, vyhnout se možným problémům a neshodám mezi obyvateli v bytovém domě, přenechejte zodpovědnost, řízení a reprezentaci někomu objektivními, kdo stojí mimo zájmy v centru dění. Stačí se podívat na film Vlastníci a velmi rychle zjistíte, čemu všemu se můžete raději vyhnout. Některé spory vzniknou kvůli nenápadné maličkosti, po čase ovšem vygradují, stupňují se do vzájemných naschválů, vlečou se a mohou skončit až vystěhováním či před soudem. Hledejte lepší řešení.