Hrozba nebo pomocník?

Každý den věnujeme mobilní obrazovce více času, než je potřeba. Netýká se to jen těch mladších, už i těch starších. Každý k tomu má sice jiné důvody, ale určitě se nedají dělit na důvody horší a lepší. Samozřejmě že pokud jde o záležitosti týkající se zaměstnání nebo školy, jde o něco zcela jiného. Teď tu ale mluvíme o času, který strávíme například u sociálních sítí, jako je např. Facebook, Instagram, Snapchat, ale i u Pinterestu, nebo TikToku, který se v dnešní době taktéž velmi rozšířil. Platforma TikTok se týče spíše menších dětí, kteří u toho mimochodem nemají co dělat.

mobil

Většina těchto platforem má omezený věk a to 13+, ale rodiče to nekontrolují a děti to zvládnou jednoduše obejít. Tím na sociálních sítích vzniká největší nebezpečí. Všichni víme, že jsou mezi námi tací, kteří rádi ubližují. Před těmi bychom se měli snažit naše děti chránit. Jednou za čas jim zkontrolovat mobil, zda se takovému nebezpečí umí vyvarovat, měli by se umět bránit. Je potřeba si s nimi promluvit o hrozbách, kterých se na internetu nachází bezpočet. Dnes je běžné je rodiče svým malým dětem koupí mobil, i kdyby se měli jen koukat na pohádky. Děti jsou ale vynalézavé a s věkem přichází i zvědavost. Začnou zkoumat vše, co se dá a nebudou si uvědomovat, co je kde může čekat. Bezpečí našich dětí by mělo být upřednostněné nad vším. Snažme se proto dohlížet na to, čím naše děti tráví volný čas, ať už to vypadá, jakkoliv nevinně.

běžný život

Mobil samozřejmě neobsahuje jen hrozby, ale i mnoho užitku. Může nám poradit, jak vykonat první pomoc, můžeme komunikovat se svými blízkými, poznat svoji životní lásku, zařídit si pohovor k zaměstnání, relaxovat u hudby. Je mnoho možností, jak se dá toto moderní zařízení využít. Čím více možností se nám postupem času u mobilních zařízení otevírá, tím více věcí přes něj řešíme, takže pak u něj strávíme o dost více času než běžně. Neměli bychom se ale spoléhat jen na mobil. Je potřeba nezapomínat na reálný svět a umět v něm přežít i ve chvíli, kdy náš mobil ztratíme nebo se rozbije. Takové případy nastávají příliš často na to, abychom se na to spoléhaly.