Auto a jeho povinná výbava

Povinná výbava pro osobní automobily nezůstává stále stejná. Jaká je ale povinná výbava tento rok? Co všechno musíte mít při sobě během jízdy, abyste neriskovali například pokutu, pokud by chtěli policisté vidět, zda máte všechno v pořádku?

Čím se vlastně máte řídit, když chcete vidět, co všechno patří do vaší povinné výbavy? Řídit byste se měli vyhláškou 206/2018 Sb. Ta vám jasně řekne, co všechno do povinné výbavy patří a bez čeho se na silnicích neobejdete.

auto

Mezi hlavní výbav patří čtyři následující věci:

  • Reflexní vesta
  • Rezervní kola (pozor, to ale neplatí pro všechny. Blíže tuto povinnost definuje právě vyhláška)
  • Výstražný trojúhelník
  • Autolékárnička

Co se týče autolékárničky, u té je ještě přesně definované, co musí obsahovat, včetně toho, co dělat, když některý z obsahu autolékárničky je expirován. Mimo jiné musí obsahovat například škrtící obinadlo, rukavice, obvaz nebo náplasti

Výstražný trojúhelník je taktéž něco, bez čeho se neobejdete. Pokud potřebujete odstavit vozidlo na silnici, jste povinni umístit za něj trojúhelník, nejméně 50 metrů, na dálnici 100 metrů. Je to bezpečnostní prvek, který umožní ostatním řidičům, aby vás včas viděli a nedošlo k další nehodě.

nehoda

I když podle vyhlášky 206/2018 Sb. není vesta již povinnou výbavou řidiče, podle naší platné legislativy, konkrétně zákonu č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích. Pokud se pohybujete v silnici mimo své vozidlo, jste povinni mít vestu na sebe, pro svou vlastní ochranu, ale také ochranu ostatních účastníků silničního provozu. A co taková rezerva? Nemusí jí vozit ti, kteří mají dojezdové pneumatiky a nebo ti, kteří mají asistenční službu, která nabízí nepřetržitou pomoc při nutnosti vyměnit nebo opravit kolo. Nespoléhejte ovšem jen na povinnou výbavu. Určitě se vám bude hodit také například startovací kabely, žárovky, tažné lano nebo hasící přístroj. Chcete se podívat, jak to bylo s povinnou výbavou v minulosti? Podívejte se na článek Víte, jaká je povinná výbava vašeho auta pro rok 2021 Autopujcovna-milan?